POZNAJEMY BUDOWĘ PTAKA

MARZEC/KWIECIEŃ, TYDZIEŃ IV

27.03.2020 – Nauczanie zdalne

Temat dnia:  POZNAJEMY BUDOWĘ PTAKA 31.03.2020

1.Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Bocian.

-Dzieci spacerują po pokoju pomiędzy leżącymi na podłodze wyciętymi z papieru kołami , wysoko unosząc nogi. Na hasło: Bocian – podnoszą koło, stają na jednej nodze, a drugą, nogę, ugiętą w kolanie, podnoszą do góry. Układają koło na kolanie i starają się utrzymać równowagę.

Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku – Szpaki na trawie.

-Dzieci (szpaki), poruszają się pomiędzy leżącymi na podłodze wyciętymi z papieru kałużami. Stopy mają złączone. Skaczą lekko, cicho, sprężycie. Na sygnał rodzica. – uderzenie w bębenek lub klaśnięcie w dłonie – zatrzymują się obok kałuży, wykonują siad skulny i piją wodę.

1.Zajęcia plastyczne ”Bociek w locie”:

Rozmowa z dzieckiem na temat wyglądu bociana, można wykorzystać dostępne ilustracje               w kartach pracy. Dziecko może opisać wygląd bociana, opowiedzieć jak się porusza, czym się żywi.

Następnie proponuję wykonać bociana z dostępnych w domu  materiałów plastycznych. Pomocne mogą być:  kolorowe kartki; biała, czarna, czerwona. Wykonajmy bociana według własnego pomysłu.

2.Zajęcia umuzykalniające przy piosence” Bocianek” (sł. muz. K. Gowik) lub przy innej  piosence o bocianie, przeznaczonej dla dzieci.

1. Powróciły już bociany z dalekiego lotu.

Pełno teraz tu, na łące, tego ich klekotu.

Małe bocianki mocno dokazują

i rodzicom z gniazda wylatują.

Ref.: A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle, kle.

To bocianek wita wiosnę.

A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle, kle.

Wszędzie kwitną zioła i kwiaty radosne.

A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle, kle.

To bocianek w polu śpiewa.

A tu kle, kle, kle, a tu kle, kle, kle.

Grzeje słonko i wiosennie szumią drzewa.

2. Już bociany widać w gniazdach

przy polach i drogach.

Już po łąkach chodzą sobie

na swych długich nogach.

Małe bocianki, psotne i ciekawe,

już lądują z gniazda prosto w trawę!

Ref.: A tu kle, kle, kle…

3. Jak to dobrze, że wróciły takie miłe ptaki.

Będą sobie zajadały żabki i ślimaki.

Małe bocianki bardzo szybko rosną,

tak jak wszystkie dzieci rosną wiosną!

• Można podzielić proste słowa  piosenki na sylaby np.: bo-cia-ny, śli-ma-ki, kle- kot, słon- ko itd.

• Można „pobawić się” z dzieckiem wykorzystując treść piosenki, np. naśladowanie sposobu poruszania bociana, naśladowanie klekotu.

• Chętne dzieci mogą nauczyć się słów np.  pierwszej zwrotki piosenki, którą zaśpiewamy w przedszkolu.

CIEKAWOSTKA:

Bociany są gatunkiem chronionym w Polsce. Wracają z ciepłych krajów w marcu lub w kwietniu. Zamieszkują tereny, na których znajduje się dużo pól, lasów, łąk. Po przylocie natychmiast biorą się za przebudowę starego gniazda lub budują nowe. Najczęściej robią to w pobliżu siedzib ludzkich, np. na dachach, słupach, budynkach gospodarczych. Znoszą materiał, układają gałązki i pilnują, aby gniazda nie zajął inny bocian. Kiedy gniazdo jest gotowe, samica składa jaja. Wysiaduje je na zmianę z samcem. Kiedy jeden ptak jest w gnieździe, drugi zajmuje się zdobywaniem pożywienia. Bociany jedzą wyłącznie zwierzęta, np.: pasikoniki, dżdżownice, ślimaki, gryzonie, małe ryby, węże, krety, łasice, gronostaje, młode zające i pisklęta ptaków. Żaby wcale nie są ich ulubionym pokarmem.

III. Propozycje zajęć popołudniowych:

Zachęcam do zabaw konstrukcyjnych różnymi klockami, np. budowanie gniazda dla bociana.

Ćwiczenia graficzne

6-latki   np. karta pracy nr 50

Dziękuję za wszystkie nadesłane zdjęcia prac plastycznych. Pozdrawiam wszystkie Dzieci                   i Rodziców.