"DOMOWY ZIELONY OGRÓDEK"- OBSERWACJE PRZYRODNICZE

2020-03-24

 

Witam serdecznie Pszczółeczki ;)

 

Dzisiejszy dzień proponuję zacząć od śpiewania piosenki pt. „Maszeruje wiosna”:

 

https://youtu.be/yNLqW1kp9Pw

 

Zapraszam chętne dzieci do obserwacji rozwoju roślin.

 

MÓJ DOMOWY ZIELONY OGRÓDEK”- PROWADZIMY OBSERWACJE.

 

Proponuję założenie hodowli fasoli i rzeżuchy oraz cebuli na wodzie:

 

Potrzebne materiały: słoiczki, materiały do ozdabiania słoiczków( np.cekiny, guziki, kuleczki z bibuły, wstążki, sznurki ), płatki kosmetyczne, wata lub gaza ziarenka fasoli,nasiona rzeżuchy, cebula.

Prosimy dziecko o przyozdobienie słoiczków przygotowanymi materiałami. Po skończonej pracy wyścielamy słoiczki płatkami kosmetycznymi lub watą i wlewamy odpowiednią ilość wody. Następnie prosimy dziecko, aby włożyło ziarenka fasoli do słoiczka. Do drugiego słoiczka wypełnionego wodą wkładamy cebulę. Nasionka rzeżuchy umieszczamy w salaterce wyścielonej watą lub płatkami kosmetycznymi oraz nawilżamy wodą. Umieszczamy słoiki i salaterkę w widocznym dla dziecka miejscu i prowadzimy obserwację rozwoju roślin (pękanie fasolki,wypuszczanie korzeni, pojawienie się zalążka zielonej roślinki,wzrost fasoli,pojawienie się liści, wyrastanie z cebulki szczypiorku).

Można przeprowadzić z dzieckiem pogadankę o tym, czego roślina potrzebuje do rozwoju (światła, odpowiedniej temperatury, wilgotności ).Dzieci są bardzo spostrzegawcze i mogą systematycznie rysować zaobserwowane zmiany.

Oczywiście jest to zadanie dla chętnych dzieci. Po powrocie do przedszkola założymy wspólną hodowlę i razem będziemy prowadzić obserwacje.

 Dzieci, które będą chciały pochwalić się swoim domowym ogródkiem mogá przysłać zdjęcia na mój adres mailowy: p23.beata@gmail.com

Pozdrawiam serdecznie  Beata Szewczyk.

 

 

 

 

 

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach