Dzień Niepodległości - nauczanie zdalne

2020-11-10

11.11.2020r. - Nauczanie zdalne

Temat dnia: Dzień Niepodległości.

II. Zajęcia organizowane przewidziane programe

W ramach możliwości proszę o przeczytanie opowiadania Doroty Baścik-Kołek „Rozmowa ze starszym bratem”.

− Ale fajnie, że 11 listopada nie idziemy do szkoły!

− Oczywiście, przecież to ważne święto!

− Święto? A dlaczego?

− Dowiesz się w szkole

− Maciek, proszę cię, powiedz.

− No, dobrze... 11 listopada tysiąc dziewięćset osiemnastego roku zakończyła się I wojna światowa, a Polska po wielu latach niewoli odzyskała niepodległość.

− A co to jest niepodległość?

− Niepodległość to po prostu wolność. Dzisiaj Polska jest krajem niepodległym, ale nie za-wsze tak było

.− A jak?

− Dawno temu, bo w tysiąc siedemset dziewięćdziesiątym piątym roku, nasz kraj zniknął z mapy Europy.

− Jak to zniknął?! Dlaczego

Trzy inne kraje: Austria, Rosja i Prusy (późniejsze Niemcy), podzieliły obszar Polski między siebie.− A Polacy nie próbowali się bronić?! Nie walczyli?

− Walczyli i to z wielkim poświęceniem, ale to były trudne czasy, a Polska była wówczas osłabionym państwem. Wszystkie próby wyzwolenia nie powiodły się, a Polska popadła w nie-wolę na ponad sto lat. A dokładnie na 123 lata

− Oj, to bardzo długo.

− Tak, bardzo długo. W tym czasie tworzono tylko namiastki państwa polskiego. Księstwo Warszawskie, a potem Królestwo Polskie. Polakom nie wolno było używać flagi narodowej ani godła swojego kraju. W szkole dzieciom nie pozwolono mówić po polsku, a kogo na tym przy-łapano, był surowo ukarany. Jego rodzice mogli trafić do więzienia.

− To jak Polska przetrwała

-Ukryła się w sercach Polaków. Potajemnie uczono polskiej mowy i polskiego pisma. Ukry-wano polskie książki oraz dzieła sztuki. W 1914 roku zaborcy pokłócili się między sobą i wybuchła I wojna światowa, która zakończyła się 11 listopada 1918 roku. Wtedy Polska odzyskała niepodległość. Dlatego ta data jest taka ważna.

− Teraz to już wiem. A skąd Ty to wszystko wiesz?

− Interesuję się historią Polski i powinienem to wiedzieć. Ty również.

− A dlaczego?

− Bo jesteśmy Polakami.

Zapraszam do zobaczenia prezentacji „Symbole narodowe”.

Możemy przeprowadzić mały quiz z dzieckiem co zapamiętało z prezentacji.

Każdy wolny kraj ma swoje symbole narodowe. Ma je również Polska.

-Jakie znasz polskie symbole narodowe?

-Co orzeł ma na głowie?

-Jakie kolory ma Polska flaga.

-Jak powinniśmy się zachowywać podczas śpiewania hymnu?

Nasze przedszkole uczestniczy w akcji MEN "Szkoła do hymnu".

We wtorek 10 listopada o godz. 11:11 zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami do wspólnego odśpiewania

"Mazurka Dąbrowskiego".

III. Propozycje zajęć popołudniowych

Zapraszam chętne dzieci do nauki piosenki:

Praca plastyczna wykonanie flagi Polski.

Dzisiaj zapraszamy Was do wykonania jednego z naszych polskich symboli narodowych, a mianowicie Flagi Polski. Swoją flagę możecie zrobić z rolek po papierze toaletowym, wykleić bibułą lub wycinankami, wykonać z wacików kosmetycznych, pomalować farbami lub kredkami albo tak, jak tylko chcecie. Ważne jest to, żebyście pamiętali jakich należy użyć kolorów.

Dla przypomnienia, jak wygląda Flaga Polski proszę rodziców o przeczytanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”:

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.