JAKA JEST MOJA MAMA, JAKI JEST MÓJ TATA

TEMAT TYGODNIA: ŚWIĘTO RODZICÓW
TEMAT DNIA: JAKA JEST MOJA MAMA, JAKI JEST MÓJ TATA
DATA: 25.05.2020 r.

Ćwiczenie z elementem skłonu – Zbieramy kwiaty dla mamy.
Dzieci maszerują w różne strony przy dźwiękach bębenka. Na przerwę w grze wykonują skłon – na¬śladują zrywanie kwiatów i układanie z nich bukietów.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Na rowerek z tatą.
Dzieci kładą się na plecach na dywanie. Unoszą nogi i wykonują nimi naprzemienne ruchy, naśladu¬jąc jazdę na rowerze.

II. Zajęcia organizowane przewidziane programem
Jacy są moi rodzice? – wiersz A. Widzowskiej Dla Mamy i Taty.

Z okazji święta Taty i Mamy
dziś uroczyście wam obiecamy:
codziennie sprzątać swoje zabawki,
nigdy nie spadać z wielkiej huśtawki,
od mamy nigdzie się nie oddalać,
groźnych zapałek szust! nie zapalać.
Więcej nie zjemy kwaśnych jabłuszek,
bo wtedy zawsze boli nas brzuszek.
Gdy zobaczymy gdzieś muchomora,
to go nie zerwie żaden przedszkolak!
Będziemy grzeczni i przyrzekamy
słuchać uważnie taty i mamy.
Wyszorujemy ząbki starannie
i nie będziemy wariować w wannie.
Mama nas uczy drogowych znaków, tata trenuje małych pływaków. Lecz nikt przez pasy sam nie przechodzi ani do wody w morzu nie wchodzi! Od taty wiemy dużo o świecie: że trzeba czapkę zakładać w lecie, że się obcego pieska nie głaszcze, bo czasem groźnie otwiera paszczę. I na kontakty uważać mamy, więc się od prądu z dala trzymamy! Czytacie bajki, gdy księżyc świeci, rano buziaczkiem budzicie dzieci, a choć psocimy czasem troszeczkę, to wciąż jesteśmy waszym Słoneczkiem. Bo z rodzicami jest zawsze lato, kochana Mamo, kochany Tato!
Rozmawiamy z dzieckiem na temat wiersza. Dzieci mogą nauczyć się na pamięć wybranego fragmentu wiersza.

Zachęcam do zabaw ruchowych na podwórku z wykorzystaniem piłki, skakanek.

Zabawa matematyczna: Kwiaty dla mamy.
Potrzebne będą kwiaty wycięte z kolorowego papieru-( 10 kwiatów dla 6 latków i 6 kwiatów dla 5-latków)
Dzieci biegają w różne strony przy dźwiękach bębenka. Na hasło, np. Bukiet z pięciu kwiatów, dzieci zbierają właściwą ilość kwiatów. Tworzą bukiet dla mamy. Za każdym razem podajemy inną liczbę kwiatów w bukiecie.

III. Propozycje zajęć popołudniowych

Zachęcam dzieci do przygotowania dla mamy laurki z okazji jutrzejszego Święta - Dnia Matki.

Zabawa rytmiczna „Koncert dla mamy” z wykorzystaniem niekonwencjonalnych instrumentów; garnki, pokrywki, drewniane łyżki i metalowe łyżki.
Dzieci wybierają np. po dwa przedmioty (garnki, pokrywki, drewniane łyżki i metalowe łyżki). Wybieramy dyrygenta. Dzieci przygotowują koncert dla mamy.

Zabawa ruchowa z elementem równowagi –„ Podwieczorek dla rodziców”.
Dzieci poruszają się po pokoju przy nagraniu spokojnej muzyki. Każde z nich trzyma krążek, a na nim pa¬pierowy talerzyk i kubeczek jednorazowy. Osoby, którym przewróci się kubeczek, odchodzą, siadają z boku pokoju i dopingują pozostałych uczestników zabawy. Wygrywa osoba, która będzie poruszała się ze stojącym kubeczkiem jak najdłużej.

Dzieci mogą uzupełniać karty pracy 5 i 6 latki str. 42 i 44

Serdeczne pozdrowienia dla Dzieci i Rodziców.