ADRES ZAMIESZKANIA

2020-05-19

TEMAT TYGODNIA: LISTY I POCZTÓWKI.
TEMAT DNIA: ADRES ZAMIESZKANIA.
DATA: 19.05.2020 r.
Poranne skłony, przysiady i podskoki - wspólne zabawy ruchowe.
Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo.
Zabawa „Prawda- Fałsz”.
Rodzic podaje nazwy ulic, a zadaniem dziecka jest wskazanie, czy to ulica na której dziecko zamieszkuje, czy nie. Można przygotować kartoniki z napisami: Prawda, Fałsz. Przypomnienie swojego adresu zamieszkania. Komu można podawać takie informacje?
Zabawa „Znam to miejsce i tę ulicę”.
Tworzenie nazw ulic od nazw obrazków. Do zabawy potrzebujemy: obrazki przedstawiające np. różne , kwiaty, warzywa, owoce. Dziecko losuje obrazek, nazywa go i tworzy od jego nazwy - nazwę ulicy, np. konwalia – Konwaliowa, groch – Grochowa, śliwka - Śliwkowa. Dziecko przypomina sobie, czy w jego miejscowości/regionie jest taka ulica, a jeśli tak, to co się przy niej znajduje.
Zabawa ruchowa: ”Idzie Pan listonosz” - utrwalenie kierunków w prawo, w lewo. Aby dotrzeć do celu dziecko porusza się zgodnie z instrukcją słowną rodzica. Np.; Idź prosto. Za drugim drzewem skręć w prawo…..
Zabawa - "W mojej miejscowości"
Dziecko siedzi na dywanie, dajemy mu obrazki z miną wesołą i smutną. Po usłyszeniu prawdziwej informacji, dziecko podnosi obrazek przedstawiający wesołą minę, przy nieprawdziwej – smutną.
Przykłady zdań:
W miejscowości, w której mieszkam, są wieżowce.
W mojej miejscowości nie ma parku.
Zajęcia umuzykalniające – piosenka Pan Listonosz - utrwalenie piosenki.
III. Propozycje zajęć popołudniowych:

1. Zabawy logopedyczne

- Rozgrzewka logopedyczna

- Zapraszam do zakładki logopedycznej na ćwiczenia buzi i języka z Magdą - aktorką Teatru Itakzagramy - odcinek 1

- Logorytmika

- Zagadkowe obrazki

- Labirynt logopedyczny – to połączenie zabawy z ćwiczeniem oddechowym. Potrzebna jest plastelina, piłeczka pingpongowa (dla urozmaicenia ćwiczenia piłeczkę pingpongową można po jakimś czasie zastąpić pomponikiem lub monetą) oraz słomka. Budowanie labiryntu z przeszkodami to doskonałe ćwiczenia na usprawnianie motoryki u dziecka, przestrzeń dla rozwijania jego kreatywności oraz forma zabawy. A kiedy labirynt będzie już gotowy, można przejść do wykonywania ćwiczenia oddechowego. Zadaniem dziecka jest pokonanie labiryntu dmuchając na piłeczkę przez słomkę. Dziecko może też odłożyć słomkę i dmuchać bezpośrednio na piłeczkę.

Labirynt z plasteliny

Labirynt ze słomek

Labirynt z klocków

2. Koperta z kolorowego papieru. Inspiracji można poszukać w internecie.
Chętne dzieci zapraszam do wykonania koperty z kolorowego papieru. Kopertę można również w dowolny sposób ozdobić. Zapraszam do przesyłania zdjęć wykonanych przez dzieci kopert.

SERDECZNE POZDROWIENIA DLA DZIECI I RODZICÓW