Nauczanie zdalne - Teatrzyk w przedszkolu

2020-05-15

15.05.2020 Nauczanie zdalne
Temat dnia: Teatrzyk w przedszkolu

I.Ćwiczenia poranne:

1. Zabawa Domki dla krasnali.
Rozkładamy na podłodze obręcze, lub kartki papieru a obok nich kładziemy jeden, dwa, trzy lub cztery woreczki gimnastyczne lub skarpetki zawinięte. Przy nagraniu rytmicznej melodii dzieci – krasnoludki – biegają na paluszkach, podskakują, zręcznie omijając obręcze – domki. Gdy muzyka milknie, krasnoludki chowają się do domków. W każdym domku może zamieszkać tyle krasnoludków, ile woreczków leży obok nich.
https://www.youtube.com/watch?v=4cNbggnMMpo

II.Zajęcia przewidziane programem:

1.Rozmowa na temat teatrzyków dla dzieci.
− Czy byliście w teatrzyku dla dzieci?
− Kto tam występował – lalki czy aktorzy?
− Czy podobał się wam teatrzyk?

2. Słuchanie opowiadania A. Frączek Jaskiniowiec.
− Mamo, mamo, dzisiaj w przedszkolu był jaskiniowiec! Calusieńki zielony! Machał skrzydłami, ryczał i rozdawał cukierki! – Szymek wyrecytował jednym tchem.
– Jaskiniowiec…? – nie mogła uwierzyć mama. – Zielony!?
– Tak! Najprawdziwszy zielony jaskiniowiec! Grzecznie się nam przedstawił: na nazwisko ma Wawelski, a na imię nie uwierzysz, mamo! Na imię ma Smok! Strasznie dziwne to imię, prawda? I wiesz co? On mieszka w jaskini! Fajnie, prawda? Ciekawe, czy ma tam telewizor.
I traktorek? I klocki? I…
– A skąd ten jaskiniowiec wziął się w waszym przedszkolu? – chciała wiedzieć mama.
– Jak to skąd? Pani dyrektor go zaprosiła! – Szymek miał na wszystko gotową odpowiedź.
– Najpierw, biedak, trochę chyba się nas bał, ukrył się w sali do rytmiki za taką wielką zasłoną i nie chciał wyjść. Dopiero kiedy wszyscy usiedliśmy na materacach z nogami splecionymi na kokardkę, a buziami zamkniętymi na kluczyki, i gdy na sali zrobiło się całkiem cicho, jaskinio- wiec wysunął zza zasłony swój zielony nochal. Obejrzał nas sobie dokładnie i stwierdził chyba, że nie wyglądamy groźnie, bo przestał się bać i wyszedł zza zasłonki. Mamusiu, mówię ci, jaki on był olbrzymi! Taki olbrzymi, że gdyby zechciał, to nawet barana mógłby połknąć jednym kłapnięciem. Ale nie zechciał, na szczęście! A wiesz, co ten jaskiniowiec jada najchętniej? Krówki! Nie, no przecież nie te łaciate! Jaskiniowiec pożera mleczne krówki, takie w kolorowych papierkach. I papierki też pożera. Mamusiu, mówię ci, jak on głośno ryczał! A jak już skończył ryczeć, to wszyscy bili mu brawo. Jaskiniowiec chyba bardzo lubi oklaski, bo nisko się nam kłaniał i rozdawał cukierki. Krówki, oczywiście. Trochę się bałem tych jaskiniowych cukierków, ale Jacek migiem zjadł swoją porcję i nic mu się nie stało, więc ja też się odważyłem. Mniam, cukierki były pycha!!! Jak myślisz, mamo, to chyba wielka frajda być takim jaskiniowcem? A pani dyrektor obiecała, że niedługo znów przyjedzie do nas teatrzyk!
3. Rozmowa na temat opowiadania:
− Kim był jaskiniowiec?
− Co robił?
− Jak się nazywał?

4. Zabawa ruchowa Jestem smokiem.
Dzieci chodzą po pokoju, stąpając ciężko i rycząc – zachowują sie jak na prawdziwego smoka przystało. Mozna z dziećmi wykonać do tej zabawy maskę smoka.

5. Język angielski:
Język angielski: Utrwalanie piosenki "The wheels on the bus" 

III. Propozycja zajęć na popołudnie:

1. Układanie sylwet krasnoludków z klocków w kształcie figur geometrycznych. Jeśli nie mamy klocków można je zastąpić wyciętymi wcześniej figurami z papieru – wtedy dzieci mogą swojego krasnoludka przykleić na kartki.

2.Zabawy z elementami równowagi.
,,Kto potrafi tak jak ja”
Dzieci próbują utrzymać równowagę podczas naśladowania czynności demonstrowanych przez rodzica:
– rysowania na podłodze kółka palcami stop
– stania na jednej nodze jak bocian
– podnoszenia kolana i przekładania pod nim woreczka
– stania na jednej nodze i próby klaśnięcia nad głową
– chodzenia z woreczkiem na głowie
– chodzenia z woreczkiem na stopie
– obracania się dookoła i stania na jednej nodze
– stania na jednej nodze i klaskania nad głową
– chodzenia z zamkniętymi oczami w przód, a następnie w tył.

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach