Przedszkolak w domu - “Jajko i jego tajemnice”

2020-03-30

Ćwiczenia poranne:

https://www.youtube.com/watch?v=FacAJxiIzh4

“Doświadczenia z jajkiem” -zabawy badawcze

Prosimy o pokazania dziecku zdjęć lub obrazków przedstawiających zwierzęta, które wykluły się z jajka. Pytamy: “Co łączy zwierzęta przedstawione na obrazkach?” Jeśli dziecko nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, informujemy, że wszystkie te zwierzęta wykluły się z jajka.
• Porównywanie jajek: surowego i ugotowanego. Opisywania budowy jajka. Ułożenia na talerzyku surowego jajka i ugotowanego jajka. Dziecko dotyka ko- lejno jajek, potrząsa nimi, starając się porównać dźwięki, jakie wydają. Wskazuje różnice. Proszę wprowadzić oba jajka w ruch obrotowy. Dziecko obserwuje jajka i wskazuje to, które kręciło się szybciej i zastanawia się nad przyczyną. Jajko surowe obraca się tylko przez chwilę, a potem się zatrzymuje. Dzieje się tak dlatego, że ma płynny środek, który porusza się wewnątrz skorupki w różne strony. Uniemożliwia to szybkie poruszanie się jajka.
Następnie rozbijamy surowe jajko. Oddzielamy żółtko od białka. Prosimy aby dziecko powiedziały, z czego składa się jajko (skorupka, białko, żółtko).
Dziecko w ramach własnej zabawy badawczej sprawdzają zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka gotowanego – wkładają jajko do plastikowej, przezroczystej miski lub słoika z szerokim otworem.

Jako ciekawostkę możemy powiedzieć dziecku, że największym jajem u zwierząt lądowych jest jajo strusia czerwonoskórego. Może ważyć nieco ponad około 1,6 kg. Mieści się w nim około 25 jaj kurzych, a skorupa jest o 10 razy grubsza. Ugotowanie go na twardo zajmuje od 45 minut do około 2 godzin. Jednym z najmniejszych jaj ptasich jest jajko koliberka hawańskiego.

Słuchanie piosenki “Żabie kroki”

https://www.youtube.com/watch?v=DwwpCoM0sHg

“Bocian w locie”- zajęcia plastyczne

Spróbujmy przygotować dla dziecka biały, czarny, czerwony i niebieski papier i zróbmy wspólnie sylwetkę bociana naklejając ją na niebieskim papierze. Jeśli nie mamy kolorowego papieru, po prostu spróbujmy pięknego bociana namalować lub narysować

Język angielski

Proponowane słownictwo do wprowadzenia:
Spring, flower, sun , bird, bee, kite, tree
https://www.youtube.com/watch?v=QdBbBZkITxA

Ćwiczenia grafomotoryczne

Karty pracy cz.4 nr 41

Miłego dnia! Dbajcie o siebie i bądźcie dobrzy dla najbliższych :)

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach