WARSZAWA-STOLICA POLSKI

2020-05-05

NAUCZANIE ZDALNE

TEMAT TYGODNIA: MOJA OJCZYZNA

TEMAT DNIA: WARSZAWA- STOLICA POLSKI.

DATA: 05.05.2020 r.

I. Ćwiczenia poranne:

https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

II. Zajęcia organizowane przewidziane programem.

Podróż do Warszawy”

Proponuję obejrzeć z dzieckiem ilustracje przedstawiające zabytki Warszawy, ( możemy skorzystać ze zdjęć zamieszczonych w internecie, z przewodników, albumów, pocztówek ilustracji w kartach pracy 16-19). Warto pokazać dziecku herb Warszawy i poprosić, aby go opisało. Można przygotować kartoniki z napisami: Stare Miasto, pomnik Syrenki, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki, Stadion Narodowy, budynek Sejmu.

https://youtu.be/fiiN9E3-V4I

Zwiedzamy Warszawę”-ciekawostki

Stare Miasto to najstarsza część Warszawy. Znajdują się tu piękne, stare kamienice. Na Starym Mieście przy placu Zamkowym znajduje się Zamek Królewski. Był siedzibą królów. Dzisiaj można zwiedzać jego piękne wnętrza. Tuż obok zamku stoi kolumna Zygmunta III Wazy. To bardzo wysoki pomnik, przedstawiający polskiego króla – Zygmunta III Wazę. Spogląda on z góry na swoje miasto. W ręce trzyma miecz. Jest gotowy w każdej chwili ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem i razem z nimi bronić miasta. Łazienki Królewskie to ogromny park. Było to ulubione miejsce jednego z królów polskich – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spotykał się on tutaj z bardzo ważnymi ludźmi. W Łazienkach można zobaczyć piękne budowle, np.: Pałac na Wyspie, Amfiteatr. Są one otoczone bardzo bogatą roślinnością. W Łazienkach znajduje się również pomnik bardzo znanego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. W Pałacu Kultury i Nauki znajdują się m. in. teatry, kina, muzea, księgarnia, kluby sportowe, wyższe uczelnie, instytucje naukowe, sale koncertowe. Organizowane są wystawy, kiermasze, targi. W Pałacu Kultury i Nauki odbywa się również wiele bardzo ciekawych zajęć dla dzieci. W budynku Sejmu znajduje się siedziba najwyższych władz państwa. To tutaj zapadają bardzo ważne decyzje dla wszystkich Polaków. Sejm obraduje systematycznie, pod przewodnictwem marszałka. Jego obrady są jawne. Można je obejrzeć np. w telewizji lub usłyszeć w radiu. Stadion Narodowy został zbudowany niedawno, na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej – tak zwane Euro 2012. Znajduje się nad Wisłą. Stadion jest w kolorach biało-czerwonych. Krzesełka na Stadionie Narodowym są również w kolorze biało-czerwonym. Odbywa się na nim wiele imprez sportowych i koncertów.

Zapraszam do pokolorowania Syrenki Warszawskiej zgodnie z kodem ( str. 19)

Można z dzieckiem nauczyć się rymowanki:

Warszawska Syrenka dzisiaj nas odwiedziła. Do polskiej stolicy wszystkich zaprosiła.

Droga do Warszawy” - wspólna praca dzieci i rodziców z wykorzystaniem mapy.

Połóżmy na dywanie Mapę Polski. Zapytajmy dziecko: Co oznacza słowo: stolica? Wypowiedzi dziecka możemy zapisać na kartce. Następnie wspólnie z dzieckiem odnajdujemy na mapie Rybnik i stolicę Polski – Warszawę. Sprawdzamy, jaką drogę mamy do pokonania. Informujemy, ile czasu potrzeba na taką podróż, gdyby dziecko jechało do stolicy, np. samochodem, autobusem, pociągiem, leciało samolotem.

https://warsawtour.pl/legenda-o-warszawskiej-syrence/

Podróż do stolicy – zabawa ruchowa.

Do przeprowadzenia zabawy potrzebujemy: napisy: samolot, auto, rower, kolej, pudełko. Rodzic proponuje dziecku wybór środka lokomocji. Wkłada do pudełka kartoniki z napisami: samolot, auto, rower, kolej. Dziecko losuje jeden kartonik i może odczytać umieszczony na nim napis. Następnie dziecko porusza się w odpowiedni sposób, odbywa podróż do Warszawy, np.: samolotem –dziecko biega z rękami wyprostowanymi w bok, naśladuje lot samolotu; koleją – jedzie pociągiem, wymawiając rytmicznie sylabę: tur, tur, tur; autem – naśladuje trzymanie kierownicy i biega w różnych kierunkach; rowerem – kładzie się na dywanie, podnosi do góry obie nogi i pedałuje.

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE:

Piosenka „Jestem Polakiem”

https://youtu.be/plug6OIrxRM

III. Zajęcia popołudniowe:

Karty pracy część 5

Dzieci mogą w wolnym czasie uzupełniać karty pracy

https://youtu.be/bGr6RgLmdVI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach