PTASIE KONCERTY.

2020-04-02

KWIECIEŃ, TYDZIEŃ II

02.042020 – Nauczanie zdalne

Temat dnia:  PTASIE KONCERTY.I. Ćwiczenia poranne:

1.Zabawa ruchowa „ Skoki przez drabinkę”- Można zrobić drabinkę np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które trzeba ułożyć na dywanie na wzór drabinki. Zadaniem dziecka jest sprawne przeskakiwanie kolejnych szczebelków.

2.Zabawa „ Komu nie spadnie”- w zabawie potrzebne będą woreczki, które można wykonać samodzielnie w domu( wypełnić woreczki grochem lub ryżem i szczelnie zakleić lub zszyć). Dzieci z woreczkami na głowie lub barku starają się przemieszczać w kierunku pokazywanym przez prowadzącego. Wygrywa ten, którego woreczek nie spadnie.II. Zajęcia organizowane przewidziane programem.

Zabawa - „Memory geometryczne”. Potrzebne będą kartoniki z narysowanymi figurami. Taka sama para figur geometrycznych może wystąpić więcej niż jeden raz, musi jednak różnić się od pierwszej pary kolorem. Dzieci układają kartoniki na stole tak, aby nie było widać, co one przedstawiają.

Zasady gry:dziecko odwraca jeden, wybrany kartonik i kładzie go na stole w tym samym miejscu, w którym leżał, ale tak, aby była widoczna umieszczona na nim figura geometryczna. Nazywa figurę, np. mały czerwony prostokąt. Następnie poszukuje pary, czyli takiego samego drugiego kartonika, odkrywając kolejny kartonik. Jeśli udało mu się znaleźć parę, zabiera obydwa kartoniki i losuje dalej. Jeśli nie udało mu się odnaleźć pary, obydwa kartoniki odwraca tyłem i umieszcza w tym samym miejscu. Kartoniki odkrywa kolejna osoba. Zabawa kończy się, kiedy zostaną odnalezione wszystkie pary figur. 

Inna propozycja to:Zabawy geometryczne”.  Możemy wyciąć z papieru lub z gazety figury geometryczne.

Następnie przecinamy figury na pół i rozkładamy w różnych miejscach na dywanie. Zadaniem dziecka może być odszukanie, a następnie ułożenie figur w całość. 

 

Proponuję piosenkę o figurach geometrycznych:

https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM

Zabawa ruchowa z elementem rzutu.  „Jajko w gnieździe”

Potrzebne będzie: pudełko tekturowe owinięte papierem -gniazdo, małe piłki dla dziecka.

Dzieci stoją w kole. Rodzic wręcza dziecku małą piłkę (jajo kukułki). W środku koła ustawia tekturowe pudełko owinięte brązowym papierem – gniazdo. Dzieci (kukułki) starają się podrzucić swoje jaja do gniazda innego ptaka, czyli wrzucić piłkę do pudełka. Komu się uda, siada skrzyżnie w kole. Komu się nie uda, próbuje ponownie.Ptasi koncert

Wsłuchiwanie się w głosy ptaków i próba naśladowania niektórych – ćwiczenia ortofoniczne. https://www.youtube.com/watch?v=W5ACbMU15R4  - Wiosenny koncert ptaków.

 „Wiosenny koncert”. Dzieci mogą naśladować wiosenne odgłosy ptaków, za pomocą np., klocków: kle, kle –bocian, dzwonków, mogą wystukiwać odgłosy na różnych pudełkach.

III. Propozycje zajęć popołudniowych:

Karty pracy 6-latki –s. 55

 Propozycja dla chętnych -zabawkowa gitara, którą proponuje pani Kamila.

Materiały i przybory:

 

1. Brzegi opakowania po chusteczkach higienicznych zabezpieczamy taśmą klejąc. Z kolorowego papieru samoklejącego wycinamy dowolne kształty i oklejamy pudło rezonansowe gitary.

2. Zakładamy gumki recepturki, tak by były dość mocno naprężone.

3. Z grubego kartonu wycinamy gryf do gitary. Markerem rysujemy struny wraz z ich mocowaniem oraz progi.

4. Przy pomocy taśmy klejącej mocujemy gryf gitary. Warto jednym fragmentem taśmy samoprzylepnej przykleić wszystkie gumki recepturki- nie będą się wtedy tak łatwo przemieszczały a przy przypadkowym pęknięciu gumka nie wystrzeli.Serdecznie pozdrawiamy:)) p. Beata, p. Kamila, p. Grażyna  

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach