Przedszkolak w domu- malowane wiosenne kwiaty

2020-03-25

Dzisiaj zachęcamy do zapoznania się z pierwszymi wiosennymi kwiatami. W tym pomogą nam poniższe prezentacje. Zapraszamy do oglądania, opisywania i różnicowania wyglądu kwiatów.

https://slideplayer.pl/slide/1218247/

https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg

 

Kolorowe patyczki matematyczne

Rodzic, opiekun układa z kolorowych patyczków wzory do powtórzenia przez dzieci. Głośno nazywa, liczy i układa patyczki w danym kolorze, np. (po dwa, po trzy, po cztery, po pięć), w kolorach: zielonym, żółtym, niebieskim, czerwonym ( można dodać więcej kolorów według uznania). Dzieci samodzielnie układają barwne chodniczki według wzoru.

 

Eksperymenty plastyczne „ Jak powstają kolory wiosny”

Potrzebne materiały: palety malarskie lub dowolna podkładka do mieszania farb, farby plakatowe w kolorach: żółta, niebieska i czerwona, pędzle, woda

 

Na palecie umieścić po kleksie farby każdego koloru. Łączymy je ze sobą za pomocą pędzla, wody i mieszamy. Dzieci obserwują powstałe kolory i podają propozycje tego co można namalować w danym kolorze. Np. z połączenia żółtej i niebieskiej powstaje kolor zielony, którym możemy namalować liście; po połączeniu żółtej i czerwonej powstaje pomarańczowy, którym możemy namalować pomarańczę; a, z czerwonej i niebieskiej powstaje kolor fioletowy, którym można namalować krokusa.

 

Praca plastyczna „krokusy i przebiśniegi”

Opis i wskazówki do wykonania pracy w linku poniżej:

https://pracaplastyczna.pl/index.php/wiosna/180-krokusy-i-przebisniegi

 

 

Zabawy ruchowe dla dzieci z elementem gimnastyki korekcyjnej

1. Zabawy zaczynamy od szybkiej rozgrzewki. Mogą być to skoki, zajączki, berek z workiem, przechodzenie pod sobą, przeciąganie się z partnerem, bieg w miejscu. Polecam również piosenkę https://www.youtube.com/watch?v=oD_4YBKMKFs

2. Zabawy do wyboru:

"Słonko świeci, deszcz pada" - na zapowiedź "słonko świeci" dziecko biega, na zapowiedź "deszcz pada" przyciska się całym ciałem do ściany - chowają pod okapem dachu.

"Czarownik i czarodziej" - dotknięte przez "czarownika" dziecko staje w postawie prawidłowej i może być "odczarowane" przez "czarodzieja", który sprawdza poprawność postawy.

"Foki na słońcu" - leżenie przodem, bardzo niewielkie uniesienie tułowia ponad podłogę, ręce w położeniu "skrzydełka", broda, łopatki ściągnięte. Skłony tułowia, ruchy głowy na boki.

"Szczekanie psa" - siad klęczny podparty, broda, łopatki ściągnięte, naśladowanie szczekania psa.

"Chodzi mucha po suficie" - leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych, ręce wzdłuż tułowia. Naśladowanie poruszania się muchy.

3. Między zabawami stosujemy przerwy - truchcik, oddychanie.

4. Na zakończenie stosujemy zabawy w pozycjach niskich - elementy relaksacji i wyciszenia.

Gorąco polecam korzystać ze stronki

http://zdrowoisportowo.edu.pl/2020/03/16/dzieci-trenuja-w-domu-dzien-1

gdzie trwa akcja "Dzieci trenują w domu". Codziennie można tam znaleźć nowe ćwiczenia i zabawy sportowe, które dzieci mogą wykonywać w domu.

 

 

Życzymy dużo zdrówka i pozdrawiamy

 

p. Ola  & p. Ania

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach