Przedszkolak w domu -Ptasie koncerty

2020-03-25

Witam w kolejnym dniu. Dzisiaj będziemy poznawać ptaki i ich odgłosy - Ptasie koncerty

Zapraszam do przeczytania rodzica lub starsze rodzeństwo do wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio” lub wysłuchania wiersza

https://www.youtube.com/watch?v=A9epL5zIVP4

 

Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju, Nadajemy audycję z ptasiego kraju. Proszę, niech każdy nastawi aparat, Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad: Po pierwsze w sprawie, Co świtem piszczy w trawie? Po drugie – gdzie się Ukrywa echo w lesie? Po trzecie – kto się Ma pierwszy kąpać w rosie? Po czwarte – jak Poznać, kto ptak, A kto nie ptak? A po piąte przez dziesiąte Będą ćwierkać, świstać, kwilić, Pitpilitać i pimpilić Ptaszki następujące:

Słowik, wróbel, kos, jaskółka, Kogut, dzięcioł, gil, kukułka, Szczygieł, sowa, kruk, czubatka, Drozd, sikora i dzierlatka, Kaczka, gąska, jemiołuszka, Dudek, trznadel, pośmieciuszka, Wilga, zięba, bocian, szpak Oraz każdy inny ptak.

Pierwszy – słowik Zaczął tak: „Halo! O, halo lo lo lo lo! Tu tu tu tu tu tu tu Radio, radijo, dijo, ijo, ijo, Tijo, trijo, tru lu lu lu lu,

Pio pio pijo lo lo lo lo lo, Plo plo plo plo plo halo!” Na to wróbel zaterlikał: „Cóż to znowu za muzyka? Muszę zajrzeć do słownika, By zrozumieć śpiew słowika. Ćwir ćwir świrk! Świr świr ćwirk! Tu nie teatr Ani cyrk! Patrzcie go! Nastroszył piórka! I wydziera się jak kurka! Dość tych arii, dość tych liryk! Ćwir ćwir czyrik, Czyr czyr ćwirik!” I tak zaczął ćwirzyć, ćwikać, Ćwierkać, czyrkać, czykczyrikać, Że aż kogut na patyku Zapiał gniewnie: „Kukuryku!”

Jak usłyszy to kukułka, Wrzaśnie: „A to co za spółka? Kuku-ryku? Kuku-ryku? Nie pozwalam, rozbójniku! Bierz, co chcesz, bo ja nie skąpię, Ale kuku nie ustąpię. Ryku – choć do jutra skrzecz! Ale kuku – moja rzecz!” Zakukała: kuku! kuku! Na to dzięcioł: stuku! puku! Czajka woła: czyjaś ty, czyjaś? Byłaś gdzie? Piłaś co? Piłaś, to wyłaź! Przepióreczka: chodź tu! Pójdź tu! Masz co? daj mi! rzuć tu! rzuć tu!

Zachęcam do rozmowy w oparciu o treść wiersza: Jakie ptaki wystąpiły w wierszu? Rodzic podpowiada nazwy ptaków, których dzieci nie znają. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Który ptak rozpoczął ptasią audycję? (słowik); Który ptak chciał zajrzeć do słownika, żeby zrozumieć śpiew słowika? (wróbel); Który ptak zezłościł się na koguta? (kukułka); Czy podobał wam się wiersz? Co w tym wierszu było dla was najciekawsze? Które słowa są trudne do wymawiania

 

Po uważnym słuchaniu zapraszam na zabawy przygotowane przez Panią Anię Kołek.

1. Zabawy zaczynamy od szybkiej rozgrzewki. Mogą być to skoki, zajączki, berek z workiem, przechodzenie pod sobą, przeciąganie się z partnerem, bieg w miejscu. Polecam również piosenkę https://www.youtube.com/watch?v=oD_4YBKMKFs

2. Zabawy do wyboru:

"Słonko świeci, deszcz pada" - na zapowiedź "słonko świeci" dziecko biega, na zapowiedź "deszcz pada" przyciska się całym ciałem do ściany - chowają pod okapem dachu.

"Czarownik i czarodziej" - dotknięte przez "czarownika" dziecko staje w postawie prawidłowej i może być "odczarowane" przez "czarodzieja", który sprawdza poprawność postawy.

"Foki na słońcu" - leżenie przodem, bardzo niewielkie uniesienie tułowia ponad podłogę, ręce w położeniu "skrzydełka", broda, łopatki ściągnięte. Skłony tułowia, ruchy głowy na boki.

"Szczekanie psa" - siad klęczny podparty, broda, łopatki ściągnięte, naśladowanie szczekania psa.

"Chodzi mucha po suficie" - leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych, ręce wzdłuż tułowia. Naśladowanie poruszania się muchy.

3. Między zabawami stosujemy przerwy - truchcik, oddychanie.

4. Na zakończenie stosujemy zabawy w pozycjach niskich - elementy relaksacji i wyciszenia.

Gorąco polecam korzystać ze stronki http://zdrowoisportowo.edu.pl/2020/03/16/dzieci-trenuja-w-domu-dzien-1/ , gdzie trwa akcja "Dzieci trenują w domu".Codziennie można tam znaleźć nowe ćwiczenia i zabawy sportowe, które dzieci mogą wykonywać w domu. Pozdrawiam Anna Kołek

Zabawy logopedyczne. Ćwiczenie narządów mowy przed lusterkiem: • Ptasie echo – rodzic wypowiada zgłoski, np. ćwirk, świrk, czyrik, ćwirik, a dzieci powtarzają (obserwują usta w lusterku – wargi na zmianę ściągnięte i rozciągnięte). • Dzióbki – dzieci obserwując wargi w lusterku, naśladują odgłosy ptaków: ćwir, kuku, kukuryku, koko, stuk-puk, hu, hu, kra, kra, kwa, kwa, gę, gę, kle, kle.

Ładny ptaszek. Propozycje zabaw matematycznych z klockami lub koralikami– Rodzic zadaje zagadkę wprowadzającą do zabawy: Ładny ptaszek, lecz złodziejka czarnym okiem na nas zerka. Ładny ptaszek, lecz złodziejka czarnym okiem na nas zerka. Biało-czarne piórka ma, kradnie wszystko, co się da. (sroka)

Korale lub klocki. Rodzic prezentuje różne korale na sznurku lub klocki (np. jeden sznur z małymi, a drugi z dużymi koralami; dużych korali powinno być mniej niż małych lub adekwatnie do klocków ). Rodzic zadaje pytanie: Jak myślicie, których korali (klocków) jest więcej? – dzieci porównują „na oko”, gdzie jest więcej, a gdzie mniej korali, następnie przeliczają koraliki(klocki) i sprawdzają, czy dobrze ustaliły ich liczbę (jeśli dzieci same tego nie odkryją, warto zwrócić uwagę na to, że kiedy korale (klocki) są większe, to może się wydawać, że jest ich więcej). ● Ile korali (klocków) zabrała sroka? Rodzic prezentuje sznur korali (klocki) i prosi, aby dzieci je przeliczyły. Następnie przylatuje sroka (rodzic zasłania korale (klocki) i zabiera kilka korali (klocków). Na początek dziecko odpowiada na pytania: Ile korali(klocków) było na sznurku? Ile jest teraz?

Zabawa matematyczna Sroki złodziejki. Dziecko otrzymuje sznur 10 korali lub (klocków, zakrętek, co mamy pod ręką w ilości 10) . Na przemian z rodzicem, siostrą zadają sobie matematyczne zagadki, na wzór zabawy Ile korali zabrała sroka?, opisanej wyżej.

 

Zapraszam chętne osoby do wykonania pracy plastycznej. Będzie świetną dekoracją w oknie.

https://www.youtube.com/watch?v=YRGxaA1__FI

 

Karty pracy cz4. Nr 46 (5 latki )

Dzieci rysują po śladach rysunków jaskółek (każdy rysunek inny kolorem)

podają nazwy ptaków umieszczonych na zdjęciach

 

 

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach